Функціонування лісового господарства у Запорізькій області

28.09.2020

У зв'язку з закінченням державної цільової програми «Ліси України» на 2010-2015 роки,з 2016по2018роки державні лісогосподарські підприємства не отримували бюджетного фінансування на ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів в лісовому фонді.

Відсутність державної підтримки лісової галузі зумовила катастрофічне погіршення економічних показників у лісогосподарських підприємствах Запорізької області, які до кінця 2016 року практично були доведені до банкрутства.

У зв'язку з позбавленням державного фінансування та приймаючи заходи по оптимізації чисельності підприємств в 2017 році було припинено діяльність державне підприємство «Василівське лісове господарство», а три лісництва приєднані до державного підприємства «Пологівське лісомисливське господарство». У червні 2018 року лісництва державного підприємства «Приморське лісове господарство», після припинення його діяльності,приєднані до державного підприємства «Бердянське лісове господарство». У ДП «Пологівське лісомисливське господарство» скорочено три структурних підрозділи.

У результаті, працівники лісової охорони підприємств не отримували належної заробітної плати і масово звільнялися. У 2016році звільнилося 315 висококваліфікованих спеціалістів лісової галузі. У 2017році звільнилось 268 осіб. Така ж чисельність фахівців працювала за скороченим графіком роботи. Протягом зазначеного періоду заборгованість із виплати заробітної плати склала 6,8 млн гривень.

Через відсутність фінансування були зупинені роботи зі створення нових захисних насаджень на малопродуктивних і деградованих землях, не було можливості здійснювати попереджувальні протипожежні заходи в лісах, що підвищило ризик виникнення лісових пожеж, осередків шкідників і хвороб лісу, які часто призводять до надзвичайних наслідків.

В наслідок неналежної охорони лісів збільшилась кількість самовільних рубок. Це загрожувало дестабілізацією довкілля, посиленням водної та вітрової ерозії, деградацією сотень тисяч гектарів сільськогосподарських угідь, а також можливою втратою урожаю сільськогосподарських культур.

Порятунком та способом виживання для лісгоспів Запорізької області стало вирощування сільськогосподарської продукції. Виручка від реалізації, якої дозволила підприємствам виживати в складних умовах.

30 % власних коштів підприємств області у 2016 році складала виручка від реалізації продукції сільського господарства, 20 % - у 2017 та 2018 роках. Це дозволило підприємствам своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам лісгоспів, вчасно сплачувати податки у державний та місцевий бюджети.

У 2018 році рішенням Запорізької обласної ради була прийнята «Програма розвитку лісового фонду Запорізької області на період до 2022 року».За рахунок цих коштів були проведені протипожежні заходи: влаштування мінералізованих смуг і догляд за ними, гасіння лісових пожеж, патрулювання рейдових бригад державної лісової охорони. За кошти екологічного фонду створені нові лісові насадження, проведений догляд за лісовими культурами, доповнення лісових культур, вирощено стандартний посадковий матеріал (сіянці), заготовлено насіння.

Також у2019році вдалося відновитифінансування з Державного бюджету на ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів в лісовому фонді. Зазначене фінансування відбувається за рахунок спрямування 26% рентної плати, інших лісогосподарських підприємств, в частині деревини заготовленої в порядку рубок головного користування на ведення лісового та мисливського господарства.

Власні кошти підприємств на даний час становлять 50% від усього фінансування лісової галузі області, фінансування за державного бюджету - 43 %, з місцевого - 7%. Для порівняння до 2016 року фінансування з державного бюджету складало - 70 % і тільки 30 % власні кошти державних підприємств.

Державні підприємства Запорізької області не проводять заготівлю деревини в порядку рубок головного користування. У зв'язку з цим на підприємствах відсутні деревообробні підрозділи, тому на відміну від підприємств ресурсних областей лісогосподарські підприємства не мають можливості для оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, які користуються попитом та приносять значний прибуток.

Лісогосподарські підприємства області проводять виключно рубки формування і оздоровлення лісів, при цьому вибирається деревина, яка може бути використана тільки як дрова, і які до 90% відсотків реалізуються населенню.Рентабельність дров паливних відповідно до розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 23.01.2008року №17 не може перевищувати 4-5 % до виробничої собівартості. Підприємства не мають можливості збільшити прибуток від реалізації дров паливних. Лісогосподарстві підприємства області вирощують декоративний посадковий матеріал для озеленення шкіл, дитячих садочків, баз відпочинку, міст та селищ.

Навіть після відновлення фінансування лісогосподарські підприємства області не припиняють вирощувати сільськогосподарську продукцію, яка є способом заробітку коштів для виживання. 30 % від усіх зароблених власних коштів лісогосподарських підприємств у 2019 році є виручка від реалізації сільгосппродукції.

Таке поповнення обігових коштів дозволяє вчасно виплачувати заробітну плату робітникам, оновлювати матеріально-технічну базу підприємств Запорізької області.

Незважаючи на складні умови та відсутність належної оплати праці, лісівники Запорізької області сумлінно виконують свої обов'язки по збереженню, примноженню та раціонального використанню лісових ресурсів.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати